FVJ   |  e-ISSN: 2602-4225

Orjinal Araştırma Makalesi | Gelecek Vizyonlar Dergisi 2020, Cil. 4(4) 27-50

Coğrafi, Zirai ve İktisadi Açıdan Türkiye’de Badem / Almond in Turkey in Terms of Geographical, Agricultural and Financial

Güven Şahin

ss. 27 - 50   |  DOI: https://doi.org/10.29345/futvis.114   |  Makale No: fvj.2020.012

Yayın tarihi: Kasım 30, 2020  |   Okunma Sayısı: 21  |  İndirilme Sayısı: 501


Özet

Badem binlerce yıldır istifade edilen en eski bahçe bitkilerinden biridir. Asya kökenli olan bitkinin ilk kültüre alındığı yerler arasında Türkiye’de bulunmaktadır. Türkiye’de de köklü bir geçmişi bulunan badem, ne yazık ki çok uzun süre ihmal edilmiş ve modern usullerle yetiştiriciliğe konu olamamıştır. Kabaca son 10 yılda ise Türkiye’de badem ıslah ve demonstrasyon çalışmalarındaki artış, yeni dikilen badem fidanları ve aşılamayla badem ağacı sayısındaki hızlı artış ile badem konusunda hızlı bir gelişme sürecine girişilmiştir. Sonuç olarak da 2018 itibariyle Türkiye’de badem üretimi 100 bin tona ulaşmıştır. Ülkenin özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde badem yetiştiriciliği konusundaki gelişmeler ayrıca dikkat çekmektedir. Kapama badem bahçelerinin tesisi, badem üretimini artırmaya yönelik altyapı çalışmaları orta ve uzun vadede Türkiye’nin önemli badem üreticisi ülkeler arasında yer alacağını gösterse de bu alanda hala yapılması gerekenler olduğuna dikkat çekilmelidir. Çeşit seçimi, destek ve hibeler, örgütlenme, katma değerli badem ürünlerinin geliştirilip pazarlanması gibi çok sayıda husus hala zayıf kalınan noktalardan birkaçıdır. Bu çalışmada Ziraat Coğrafyası prensiplerinden hareketle bademin dünyadaki genel durumunun kısaca izahı ile bademin tarihsel süreçteki durumu, yetişme şartları, Türkiye’deki coğrafi dağılımı ve üretim değerleri ile sektörel yapı (Altyapısal durum, ticari boyut gibi) ele alınmıştır. Elde edilen sonuçlar neticesinde de mevcut durum içerisinde açığa çıkan boşluklar ve yapılması gerekenler ortaya konarak, alınması gereken tedbirler sunulmuştur.

Anahtar Kelimeler: Badem, Prunus dulcis (Miller), Badem ticareti, Ziraat Coğrafyası, Türkiye


Bu makaleye nasıl atıf yapılır?

APA 6th edition
Sahin, G. (2020). Coğrafi, Zirai ve İktisadi Açıdan Türkiye’de Badem / Almond in Turkey in Terms of Geographical, Agricultural and Financial . Gelecek Vizyonlar Dergisi, 4(4), 27-50. doi: 10.29345/futvis.114

Harvard
Sahin, G. (2020). Coğrafi, Zirai ve İktisadi Açıdan Türkiye’de Badem / Almond in Turkey in Terms of Geographical, Agricultural and Financial . Gelecek Vizyonlar Dergisi, 4(4), pp. 27-50.

Chicago 16th edition
Sahin, Guven (2020). "Coğrafi, Zirai ve İktisadi Açıdan Türkiye’de Badem / Almond in Turkey in Terms of Geographical, Agricultural and Financial ". Gelecek Vizyonlar Dergisi 4 (4):27-50. doi:10.29345/futvis.114.